Mikroklimatická solná jeskyně je technickým chráněným patentem používaným na celém světě. Cílem je získat a udržet v jeskyni odpovídající mikroklima bohaté na prvky, které mají obrovský vliv na člověka.

 

Význam léčení působením mikroklimatických účinků soli je znám a používán už od pradávna. Příkladem jsou léčebné kůry ve známých solných dolech ve Vieličce, a v Čechočínsku nebo pobyty u moře, kde se víc využívají procházky okolo moře, kde je ovzduší prosycené jódem.

 

Naše solná jeskyně je vybudovaná výhradně z přírodních materiálů – různých druhů bloků kamenů a soli z Polska, Pákistánu, Sibiře a v neposlední řadě soli z Mrtvého moře, které vytvářejí mikroklima, při kterém se uvolňují prvky jódu, vápníku, draslíku, sodíku, magnezia, bromu a selenu.

 

Na podlaze se nachází sůl z polské Klodavy. Na stěně jeskyně vidíte slaný vodopád z kterého se uvolňují cenné prvky magnézia. Na stěnách a v rozích jsou umístěné konstrukce, v kterých jsou solné kameny vybudované podle vzoru Čechočínské jeskyně a ty jsou velmi bohaté na prvky jódu, selenu, zinku, vápníku a bromu.

Na dřevěných policích je umístěný karnalit, který se považuje se za vřídlo životodárných prvků. Důkladný systém klimatizace a ventilace zabezpečuje stálou výměnu vzduchu, čím se zabezpečuje jeho ionizace. Teplota v jeskyni je okolo 20°C. Jeskyni mohou využívat všichni bez ohraničení věku. Léčivá sůl nezpůsobuje žádné zdravotní problémy, snad jedině částečně zvýšená činnost  štítné žlázy. Sůl je jednou ze složek našeho organismu, v krvi se jí nachází okolo 0,9% ve formě fluoridu sodného.

Jeden z francouzských biologů zjistil okolo roku 1895, že chemické složení mořské vody je podobné jako složení krevní plazmy. Slaná voda je přírodní prostředí, v kterém se nachází lidský plod.

Afrodita bohyně krásy podle starých  legend vznikla z mořských slaných vln  mořské  pěny a  jedna z nejkrásnějších žen starého světa Kleopatra používala kosmetiku, která měla původ v mořské soli.

V dnešní době se velké množství kosmetických přípravků vyrábí s použitím mořské soli. Kromě léčivých účinků a estetického zážitku v solné jeskyni je třeba si vzpomenout na velký význam v terapii sportovní medicíny.

Pobyt v solné jeskyni je velmi blahodárný pro vrcholové sportovce, které udržuje v přijatelné fyzické a psychické formě a má účinek při snižování únavy po vrcholovém sportovním výkonu. Pobyt v naší solné jeskyni má obrovský význam pro lidi, kteří jsou v zaměstnání pod stálým stresem a psychickým napětím. Pobyt u nás jim napomáhá k vytvoření vnitřního pokoje. Účinky naší solné jeskyně úplně nahrazují klimatické podmínky přímořských oblastí.

Mnohé lázně a relaxační zařízení rozšířili své služby o klimaticko-inhalační solné jeskyně, protože příznivě působí např.:

– záněty hrdla, hrtanu, nosu
– zápaly plic a průdušek
– astma
– alergie
– choroby srdce – poinfarktové stavy, vysoký krevní tlak apod.
– nedostatečnou činnost štítné žlázy
– dermatologické choroby
– působí na uklidnění dýchacích cest kuřáků

a nebo slouží „pouze“

– proti stresu a neuróze
– při stavech přepracovanosti, stavech únavy, depresích, skleróze

Jak často solnou jeskyni navštívit?

U zdravotních problémů se doporučuje alespoň 10 návštěv (5 v co nejkratší době, následně 1 -2 krát týdně)
U zdravých jedinců 1 -2 krát týdně.

Příznivé působení na lidský organizmus se projeví po 3 – 5 ti pobytech v inhalační solné jeskyni. Pět 45 minutových relaxačních kúr v příjemné atmosféře jeskyně se vyrovná týdennímu pobytu u moře v době po bouřce, kdy je ovzduší v přímořské oblasti nasycené velkým množstvím jódu.